remont mieszkania

House flipping

House flipping to pojęcie względnie nowe na polskim rynku mieszkaniowym, ale już dość długo znane na amerykańskim. Jest to metoda zarabiania na nieruchomościach polegająca na zakupie nieruchomości w niskiej cenie, remontowaniu ich i odsprzedawaniu z zyskiem.

Nie jest to zajęcie dla każdego. Trzeba przede wszystkim dysponować sporą kwotą na start, a do tego dobrze znać się na nieruchomościach. Jednak wprawni i doświadczeni flipperzy mogą osiągnąć spore zyski.

Jak przeprowadza się house flipping? Najpierw inwestor śledzi oferty na rynku, by znaleźć te najtańsze. Zwykle są to mieszkania do remontu, ewentualnie z licytacji komorniczych. Na polskim rynku nie jest to łatwe, gdyż takich mieszkań wbrew pozorom jest niewiele.

Następnym etapem jest oszacowanie, jaki potencjał ma nieruchomość oraz czy jej remont się opłaci i nie przekroczy zakładanych kosztów. Pod tym względem często korzystnie wypadają mieszkania w kamienicach, które po odpowiednim remoncie mogą osiągać naprawdę wysokie ceny. Jednak tu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan budynku i części wspólnych, gdyż może on zniechęcić nabywców, nawet jeśli samo mieszkanie jest bardzo atrakcyjne.

Gdy inwestor ma już upatrzony lokal, może przystąpić do procedur związanych z zakupem. Tu przydadzą się umiejętności negocjacyjne, gdyż nieraz jest szansa na dalsze obniżenie ceny, nawet jeśli już jest ona umiarkowana. Atutem w negocjacjach jest fakt, że na mieszkania do remontu nie ma wielu chętnych, gdyż przeciętny nabywca obawia się dużego wkładu pracy i dodatkowych kosztów. Poza tym takie lokale bywają kłopotliwe dla ich właścicieli, którzy nieraz nie chcą lub nie mogą sami w nie inwestować, więc mogą być skłonni do ustępstw, by się pozbyć problemu.

Następnie można przystąpić do remontu. Zwykle najbardziej istotny z punktu widzenia nabywców jest stan łazienki i kuchni, więc tymi pomieszczeniami trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Nieraz potrzebna jest wymiana instalacji oraz podłóg, czasem także drzwi i okien, chyba że istniejące są szczególnie atrakcyjne i w na tyle dobrym stanie, że po odnowieniu wiele zyskują.

Jeśli to możliwe, czasem warto też zmienić układ pomieszczeń na bardziej poszukiwany przez nabywców. Przykładowo, znacznie łatwiej znaleźć chętnych na małe mieszkanie dwupokojowe niż na dużą kawalerkę – więc samo postawienie ścianki działowej może sporo zmienić. Jeśli trafiliśmy na duże mieszkanie z kilkoma sporymi pokojami, może ono się okazać atrakcyjne dla inwestora, który chciałby wynajmować poszczególne pokoje studentom bądź turystom. Dlatego może warto przygotować pomieszczenia w taki sposób, by możliwe było zapewnienie prywatności ich lokatorom i zmniejszenie konieczności korzystania z części wspólnych.

Wykończenie lokalu, podobnie jak w przypadku mieszkań na wynajem, powinno być uniwersalne i utrzymane w neutralnej kolorystyce. Można się spodziewać, że w wielu przypadkach inwestorzy i tak wyposażą lokal według własnego uznania – chodzi tu więc bardziej o ogólną estetykę i pokazanie jego potencjału.

Sprawdź najnowsze ogłoszenia nieruchomości na nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie oraz działki na sprzedaż Łódź.

Dodaj komentarz