Agent nieruchomości

Jak wybrać agenta nieruchomości?

Wielu najemców szuka mieszkania na własną rękę w serwisach z ofertami nieruchomości. Jednak jeśli nie mogą poświęcić temu procesowi wiele czasu i chcą, by ktoś przejął przynajmniej część czynności z nim związanych, nieraz decydują się na pośrednictwo. Pośrednicy nieraz też reprezentują właścicieli mieszkań, ułatwiając im weryfikację i selekcję najemców oraz umawiając spotkania. Jednak zawsze warto najpierw sprawdzić, czy pośrednik jest godny zaufania.

Szczególnie uważajmy na tzw. pseudopośredników, którzy pobierają prowizję za samo podpisanie umowy albo udostępnienie danych mieszkania (w rzeczywistości może się okazać, że w ogółe nie zostało ono wystawione na sprzedaż czy wynajem, albo wręcz nie istnieje), a potem znikają bez śladu. Na takie pułapki powinni uważać zwłaszcza studenci szukający mieszkania przed rozpoczęciem roku akademickiego, gdyż w sierpniu i wrześniu uaktywnia się najwięcej oszustów. Zapamiętajmy, że uczciwy pośrednik nigdy nie pobiera opłat za dostęp do bazy ofert czy za numer kontaktowy właściciela mieszkania – jedynie za sfinalizowanie transakcji. Poza tym oferty zbyt piękne, by mogły być prawdziwe (np. luksusowe mieszkanie w nierealnie niskiej cenie) już na starcie powinny wzbudzić naszą czujność.

Sprawdźmy też, czy dana agencja w ogóle ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Brak danych typu NIP i REGON na stronie internetowej może być zwykłym przeoczeniem, ale może też sugerować, że nie jest to żadna realnie istniejąca firma. Jeśli takie dane mamy, można poszukać jej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od 2014 r. pośrednicy nie muszą mieć licencji. Jest ona jednak dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności, więc wielu pośredników dąży do jej uzyskania. Ci, którzy uzyskali licencje przed deregulacją, też zwykle podkreślają ten fakt. Obecnie licencje nadaje PFRN. Konkretnego agenta można wyszukać na stronie PFRN w zakładce „Rejestry”. Dodatkowym atutem jest również dość długi staż firmy na rynku i jej renoma.

Jednym ze źródeł informacji mogą też być opinie innych osób. Najlepiej, jeśli daną egencję mogą polecić osoby nam znane. Do tecenzji w internecie lepiej podejść ostrożnie. Zdarzają się zarówno pochwały pisane na zamówienie, jak i negatywne opinie tworzone przez niezbyt uczciwą konkurencję podszywającą się pod klientów. Poza tym nawet prawdziwi klienci mogą mieć różne doświadczenia, w zależności od tego, kto ich obsługiwał, kiedy i w jakim zakresie, czy też obwiniać pośredników za niezależne od nich utrudnienia. Jednak jeśli znaczna większość opinii jest pozytywna, można uznać, że są przynajmniej częściowo miarodajne.

Sprawdź najnowsze ogłoszenia nieruchomości na kawalerka do wynajęcia Lublin oraz wynajem mieszkań Wrocław.

Dodaj komentarz