umowa na wynajem

Najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy, jak sama nazwa wskazuje, to forma najmu na dość krótki czas, kilka dni lub kilka tygodni. Jest on praktykowany zwłaszcza w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób rozważających najem krótkoterminowy.

Opodatkowanie i działalność gospodarcza

Kwestia, czy najem krótkoterminowy jest działalnością gospodarczą, budzi nieraz wątpliwości. Przyjmuje się, że działalność gospodarczą należy zarejestrować w przypadku, gdy najem odbywa się w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Jeszcze do niedawna podatnicy mogli sami sobie wybrać sposób opodatkowania. Większość wybierała stawkę ryczałtową 8,5% (dotyczącą tylko osób fizycznych) jako korzystniejszą. Jednak w ubiegłym roku interpretacje przepisów dotyczących opodatkowania najmu krótkoterminowego zostały zaostrzone, by wykazać jego ciągły i zorganizowany charakter, a zatem zakwalifikowania go jako działalność gospodarczą. Zwiększono także częstotliwość kontroli skarbowych. Jednak niektóre sądy w takich sprawach orzekały na korzyść podatników.

Jaki zatem przyjąć sposób opodatkowania? Można założyć, że stawka ryczałtowa 8,5% będzie odpowiednia, gdy najem ma charakter sporadyczny, np. gdy planujemy wynająć mieszkanie tylko na czas wakacji, a przez resztę roku sami z niego korzystamy. Jeśli natomiast prowadzimy najem przez cały rok, nawet z przerwami, ma on już cechy działalności gospodarczej i tak powinien być opodatkowany. Podobnie w przypadku działalności mieszanej, np. w ciągu roku akademickiego wynajmujemy lokal studentom, a od lipca do października – turystom. Jeśli mamy wątpliwości i nie wiemy jak zakwalifikować charakter naszej działalności, warto skorzystać z porady doradcy podatkowego lub zwrócić się o indywidualną interpretację.

Jak wyposażyć mieszkanie?

Przy urządzaniu mieszkania na wynajem krótkoterminowy najlepiej postawić na uniwersalną prostotę. Stwórzmy wnętrze spokojne i neutralne, które ma szansę się spodobać większości osób. Możemy mu dodać wyrazu za pomocą kolorowych dodatków, np. obrazów czy dywaników.

Jeśli chodzi o dobór materiałów i dekoracji, ważna jest łatwość utrzymania w czystości. Unikajmy więc nadmiaru tkanin gromadzących kurz, a te, które są, powinny dać się wyprać w pralce. Z drugiej strony to one dodają przytulności, więc lepiej, by mieszkanie nie było nagie i sterylne. Zwykle wystarczy dywanik na podłodze, zasłona lub roleta w oknie i kanapa z estetycznym, a zarazem trwałym obiciem. Płytki, zarówno te podłogowe, jak i ścienne, powinny być łatwe w myciu i odporne na ścieranie.

Umeblowanie powinno być kompletne, a zarazem dość minimalistyczne, by nie stwarzać wrażenia zagracenia. Najlepiej postawić na rzeczy z tzw. średniej półki, a zarazem trwałe. Jeśli zależy nam na budżecie, niektóre sprzęty mogą być używane, o ile są całe, funkcjonalne i estetyczne. Jednak z drugiej strony nie traktujmy mieszkania na wynajem jako składowiska starych mebli, które nie pasują do siebie nawzajem.

Weźmy też pod uwagę, że turyści wożą ze sobą mniej rzeczy niż osoby wynajmujące lokale na miesiące lub lata. Dlatego warto zadbać o udogodnienia takie jak podstawowe naczynia (talerze, kubki, sztućce, garnek, patelnię), czajnik bezprzewodowy, suszarka do włosów, ręczniki i pościel. Mile widziane są kawa, herbata i cukier, płyn i gąbka do naczyń, a także małe buteleczki szmponu i żelu pod prysznic w łazience.

Sprawdź najnowsze ogłoszenia nieruchomości na mieszkania do wynajęcia Warszawa.

Dodaj komentarz