Mieszkanie przeznaczone do wynajmu

Jak znaleźć mieszkanie na wynajem?

Podstawowym narzędziem poszukiwań są obecnie serwisy z ogłoszeniami nieruchomości. Ich użytkownicy mają do dyspozycji różne narzędzia. Są to nie tylko zaawansowane opcje wyszukiwania, umożliwiające zawężenie wyników do określonej lokalizacji, wieku budynku, przedziału cen, powierzchni, liczby pokoi czy wyposażenia. Można np. ustawić otrzymywanie powiadomień o nowych ofertach mieszkań spełniających określone kryteria. Potencjalnie interesujące oferty można też oznaczyć, np. klikając serduszko, by potem można było do nich łatwo wrócić. Można też skontaktować się z wynajmującym za pośrednictwem portalu bądź zasygnalizować zainteresowanie pozostawiając swoje dane kontaktowe.

Obecnie wszystkie serwisy nieruchomościowe umożliwiają dodawanie zdjęć i znaczna większość wynajmujących chętnie korzysta z tej funkcji. Jakość zdjęć bywa różna, lecz zwykle dają one dość miarodajny obraz wyglądu lokali i umożliwiają ich wstępną selekcję. Brak zdjęć lub ograniczenie się do jednego-dwóch pomieszczeń może sugerować, że wynajmujący ma coś do ukrycia, np. niski standard lokalu czy zniszczone wyposażenie.

Niektóre serwisy idą o krok dalej, umożliwiając ogłoszeniodawcom publikowanie tzw. wirtualnych spacerów. Taka „wycieczka” jest bardzo wygodnym sposobem na dość dokładne obejrzenie nieruchomości w dogodnym dla nas miejscu i czasie. Przy tym daje ona lepszy obraz mieszkania niż tradycyjne dwuwymiarowe zdjęcia.

Na co zwrócić uwagę? Duże znaczenie ma lokalizacja, choć to, jakie położenie uznamy za dogodne, zależy w znacznym stopniu od naszej indywidualnej sytuacji. Osoba pracująca może np. szukać mieszkania z dobrym dojazdem do konkretnego miejsca pracy, a dla studentów istotna będzie niewielka odległość od uczelni bądź dobre skomunikowanie z nią. Jednak każdemu przyda się rozbudowana infrastruktura w okolicy – bliskość sklepów, punktów usługowych i przystanków komunikacji miejskiej. Lepiej też, by mieszkanie nie znajdowało się bezpośrednio przy ruchliwej ulicy czy zakładzie przemysłowym.

Jeśli chodzi o opłaty, zwróćmy uwagę, co wchodzi w skład czynszu, by końcowa kwota nie była dla nas zaskoczeniem. Nie zawsze da się podać wysokość wszystkich opłat z góry, ale warto się zorientować, ile dotychczas wynosiły rachunki. Sprawdźmy też, czy wymagana jest kaucja, a jeśli tak, w jakiej wysokości.

Ważne jest bardzo dokładne przeanalizowanie umowy najmu. Powinna ona uwzględniać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym dokładnie opisuje się stan wyposażenia lokalu w momencie oddania go do dyspozycji najemcom i w momencie zakończenia najmu. Dzięki temu unikniemy ponoszenia opłat za naprawę usterek, które już były wcześniej obecne w mieszkaniu. Należy również zapisać stany liczników na moment wprowadzenia się najemców. Istotne jest też, by umowa precyzowała, kto jest odpowiedzialny za naprawy i remonty.

Sprawdź najnowsze ogłoszenia nieruchomości na mieszkania w Warszawie oraz biura Płock.

Dodaj komentarz